Dogurali smo do novembra. Kada se približi kraj godine stvari koje su važne postanu još važnije, a sve ostalo se pretvori u trice koje mogu sačekati neki novi početak. Ova jesen je mogla proći neopažena usled svega što je u nju moralo da stane ipak uspeli smo tu da smestimo i nekoliko zajedničkih šetnji u predvečerje kad se samo ulične lampe i mesec mogu razaznati, ali i u podne uz obavezan odmor na zidiću pored koka koje se sunčaju zajedno sa nama.
Kuvali smo umereno, svakako više nego tokom leta, najviše čorbe, palačinke i meso iz rerne, a ove lazanje došle su kao prava pravcata poslastica u danu kada nam je svima trebalo malo više snage i malo više ljubavi prema životu. Slojevi mekog testa, divno začinjene junetine sporo krčkane u sosu od pradajza koji je čitavo leto sazrevao na suncu i naravno gomilica sira preko kremastog bešamela. Lazanje su jedno od onih jela koje jedete za ručak, a onda ih zatim poslužite i kao desert. Ove su bile posebno ukusne jer su sastojci divni, a dodala sam i čorizo kobasice zbog kojih je sos postao pikantan sa suptilnim šmekom dima. Sve sastojke uključujući i čorizo možete pronaći u Lidlu kao deo nove #deluxe ponude, a recept vas čeka na blogu.
bolonjeze sos
- 400g junetine od buta
- 500g junetine od plećke
- Deluxe ekstradevičansko maslinovo ulje
- 1 veća glavica crnog luka
- 2 veće šargarepe
- 2 štapića celera
- 4 čena belog luka
- 125g Deluxe čorizo kobasice
- 1 kašičica origana Kania
- 1 kašičica bosiljka kania
- 1 supena kašika paste od paradajza
- 330g Deluxe paradajz sosa
- 250ml pasiranog paradajza Kania
- 1 kocka goveđe supe
- limunov sok
- 40g rendanog grana padano
- Luk, šargarepu i celer isecite na sitne kockice pa ih dodajte u dubok tiganj zajedno sa nekoliko kašika maslinovog ulja. Posolite, poklopite i na tihoj vatri krčkajte dok povrće ne odmekne. Čorizo nasecite tanko na manje komade pa otklopite tiganj i dodajte seckan beli luk i čorizo. Nastavite da dinstate dok se povrće zajedno sa kobasicom ne karamelizuje.
- Nakon toga ubacite pastu od paradajza i meso zajedno sa začinima i dinstajte dok meso ne porumeni. Na kraju dodajte paradajz sos, pasiran paradajz, kocku supe i 1.5dl vode pa krčkajte na tihoj vatri narednih 25 minuta dok se sos ne ukuva, a meso postane meko. Završite sos sa malo limunovog soka i sa rendanim garna padano sirom.
bešamel
- 5 kašika maslinovog ulja
- 4 kašike brašna
- oko 1.5l mleka
- muskatni orah
- so
-
- U šerpici pomešajte ulje i brašno pa ih pržite kratko iznad tihe vatre. Dodajte zatim postepeno mleko i mešajte tako da razbijete sve grudvice. Kuvajte bešamel uz mešanje dok ne proključa pa ga začinite sa solju i malo rendanog muskatnog oraha. Stavite foliju preko bešamela kako se ne bi stvorila korica.
još je potrebno
- 250g svežih kora za lazanje Chefs select
- 350g rendane mocarele
- Tepsiju dimenzija 20×30 premažite sa malo maslinovog ulja, dodajte malo bolonjeze sosa i malo bešamela pa ih razmažite po dnu tepsije.
- Stavite prve dve kore pa ih premažite tankim slojem bešamela, pospite sa malo sira i preko svega rasporedite trećinu sosa.
- Ponovite sloj kora, tanak sloj bešamela, sir i druga trećina bolonjeze sosa.
- Završite lazanje sa slojem kora, preostalim bolonjeze sosom i debelim slojem bešamela.
- Pokrijte tepsiju folijom i pecite na 210°C oko 45 minuta, nakon toga skinite foliju, rasporedite preostali sir i nastavite da pečete dok površina ne porumeni sasvim.
- Ostavite lazanje da odstoje 30 minuta pre nego što ih poslužite.